What produce/ingredients did you buy or obtain today (2025)?

IMG_0652.jpeg

Not sure when I last had Erdinger dunkel. That’s specialty local (read more expensive than my trousers) cream, ultra-low pasteurized, going to make some creme fraiche.


IMG_0653.jpeg

Those pizzas were a steal at $5 each…made up for by the $9 strawberries (but they’re ripe all the way through).


IMG_0654.jpeg

There’s my pop for the next year sorted.


IMG_0655.jpeg

The gourmet place sells daikon by the pound, cut into pieces, which I prefer, because Kroger sells it whole, and bundled into two giant ones, and it’s always more than I want, so I don’t buy it.

As to the delivery drivers…I’ll admit to pitying the Amazon drivers, as when I watch them delivering in my neighborhood, they literally run from the truck to the front porch and back, and I think it’s a damn shame to work someone like that.
 
Maybe lazy but from what I’ve read pushed to the max on piecemeal pay 😞
Those girls are union and making $28 USD/hour and easily working 8 overtime. Grossing around $1500/wk. Tired I can get but we'll paid. I still give them ice water in the summer. 🤷‍♂️ (And snacks, the regulars get me my mail, I'm nice! 😁)
 
View attachment 124946
Not sure when I last had Erdinger dunkel. That’s specialty local (read more expensive than my trousers) cream, ultra-low pasteurized, going to make some creme fraiche.


View attachment 124947
Those pizzas were a steal at $5 each…made up for by the $9 strawberries (but they’re ripe all the way through).


View attachment 124948
There’s my pop for the next year sorted.


View attachment 124949
The gourmet place sells daikon by the pound, cut into pieces, which I prefer, because Kroger sells it whole, and bundled into two giant ones, and it’s always more than I want, so I don’t buy it.

As to the delivery drivers…I’ll admit to pitying the Amazon drivers, as when I watch them delivering in my neighborhood, they literally run from the truck to the front porch and back, and I think it’s a damn shame to work someone like that.
Found my local herb shop carries fresh from the cow milk; like cow to jug to store. No processing! Still on the fence but it's also $9/gallon...
 
Back
Top Bottom